Czego się spodziewać po aloesie?

Maria Chmielecka
Aloes
Aloes zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Daje się poznać przede wszystkim jako środek bakteriobójczy, choć wiemy również, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że współczesna nauka może powiedzieć znacznie więcej na jego temat.
Aloes – zastosowanie
Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że z korzystnych dla zdrowia właściwości aloesu zdajemy sobie sprawę już od stuleci. Dziś koncentrujemy się więc przede wszystkim na tym, aby w sposób naukowy potwierdzić korzystne działanie charakterystyczne dla tej rośliny. Co ciekawe, niejednokrotnie dzieje się tak przypadkowo, jak choćby wówczas, gdy pół łyżeczki soku zmieszane z 1.3 szklanki wody przyniosły efekty w przypadku zaprószenia oczu pyłem gipsowym.
Problem ten próbowano rozwiązać wcześniej klasycznymi okładami, te jednak nie przynosiły rezultatu, a do tego oczy nie przestawały boleć, choć mijały kolejne dni od nieszczęśliwego zdarzenia. W przypadku soku z aloesu problem rozwiązał się już po dwóch dniach przypominając lekarzom o tej naturalnej roślinie o właściwościach prozdrowotnych.
Aloes – sok
Ze znalezieniem aloesu nie powinniśmy mieć wiele problemów, w Polsce roślina ta jest dziś bowiem nie tylko dobrze znana, ale również powszechnie uprawiana nie tylko w warunkach szklarniowych, ale i w domowym zaciszu. Gdybyśmy przyglądali się aloesowi w naturalnych dla niego warunkach, z pewnością zwrócilibyśmy uwagę na to, że może osiągnąć on nawet 5 metrów wysokości. Na szczęście dla właścicieli niewielkich mieszkań, w warunkach hodowlanych jest on znacznie mniej okazały i zwykle nie ma więcej niż metra długości. Jeśli hodujemy aloes w domu, powinniśmy mieć na uwadze to, że jego sok okaże się korzystny dopiero po trzech latach.
Aloes do picia
Wiele osób podchodzi sceptycznie do informacji na temat korzyści, jakie możemy czerpać z aloesu do picia, tymczasem okazuje się, że zdecydowana większość z nich została potwierdzona naukowo. Dziś nie mamy więc wątpliwości, co do tego, że jest to roślina o silnym działaniu bakteriobójczym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, która jest w stanie regenerować zarówno skórę, jak i błony śluzowe. Aloes jest też w stanie skutecznie hamować rozwój niektórych nowotworów, można przy tym liczyć na niego, gdy chce się pobudzić lub doprowadzić do regulacji mechanizmów ochronnych charakterystycznych dla naszego organizmu.