Aloes dla zdrowia

Czego się spodziewać po aloesie?

Maria Chmielecka
paź 27 2016

Działanie przeciwzapalne

Aloes

Aloes zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Daje się poznać przede wszystkim jako środek bakteriobójczy, choć wiemy również, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że współczesna nauka może powiedzieć znacznie więcej na jego temat.

Aloes – zastosowanie

Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że z korzystnych dla zdrowia właściwości aloesu zdajemy sobie sprawę już od stuleci. Dziś koncentrujemy się więc przede wszystkim na tym, aby w sposób naukowy potwierdzić korzystne działanie charakterystyczne dla tej rośliny. Co ciekawe, niejednokrotnie dzieje się tak przypadkowo, jak choćby wówczas, gdy pół łyżeczki soku zmieszane z 1.3 szklanki wody przyniosły efekty w przypadku zaprószenia oczu pyłem gipsowym.

Problem ten próbowano rozwiązać wcześniej klasycznymi okładami, te jednak nie przynosiły rezultatu, a do tego oczy nie przestawały boleć, choć mijały kolejne dni od nieszczęśliwego zdarzenia. W przypadku soku z aloesu problem rozwiązał się już po dwóch dniach przypominając lekarzom o tej naturalnej roślinie o właściwościach prozdrowotnych.

Aloes – sok

Ze znalezieniem aloesu nie powinniśmy mieć wiele problemów, w Polsce roślina ta jest dziś bowiem nie tylko dobrze znana, ale również powszechnie uprawiana nie tylko w warunkach szklarniowych, ale i w domowym zaciszu. Gdybyśmy przyglądali się aloesowi w naturalnych dla niego warunkach, z pewnością zwrócilibyśmy uwagę na to, że może osiągnąć on nawet 5 metrów wysokości. Na szczęście dla właścicieli niewielkich mieszkań, w warunkach hodowlanych jest on znacznie mniej okazały i zwykle nie ma więcej niż metra długości. Jeśli hodujemy aloes w domu, powinniśmy mieć na uwadze to, że jego sok okaże się korzystny dopiero po trzech latach.

Uprawa aloesu

Aloes do picia

Wiele osób podchodzi sceptycznie do informacji na temat korzyści, jakie możemy czerpać z aloesu do picia, tymczasem okazuje się, że zdecydowana większość z nich została potwierdzona naukowo. Dziś nie mamy więc wątpliwości, co do tego, że jest to roślina o silnym działaniu bakteriobójczym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, która jest w stanie regenerować zarówno skórę, jak i błony śluzowe. Aloes jest też w stanie skutecznie hamować rozwój niektórych nowotworów, można przy tym liczyć na niego, gdy chce się pobudzić lub doprowadzić do regulacji mechanizmów ochronnych charakterystycznych dla naszego organizmu.

Udostępnij