Aloes dla zdrowia

Aloes -co daje picie aloesu i jak wpływa na nasz organizm?

Daria Zimoch
maj 20 2017

Stosowanie aloesu

Aloes to sukulent, który wzrasta w trudnych warunkach o zdecydowanie ograniczonej dostępności do wody. Roślina posiada wiele leczniczych oraz odżywczych wartości. Wcześniej nazywany także jako elias, olej czy Alojzy. Pomimo egzotycznego pochodzenia ma już swoje zastosowanie także w polskiej medycynie i to od wieków.

Używany w naszym kraju przede wszystkim jako sposób na oparzenia i choroby płuc. Sprawdził się w momencie, gdy w Polsce rozpoczynała się epidemia gruźlicy. O jego korzystnym działaniu wspominają już starożytne cywilizacje. Jednak po wielkim boomie w tamtym okresie specyfik ten stracił nieco na znaczeniu przez pewien okres czasu. Wrócił do użytku dopiero XX wieku.

Najważniejszy element całej rośliny są liście, w których będzie się znajdować duża ilość cennych substancji. Warto jednak pamiętać iż pośród około 400 gatunków aloesu mamy tylko około 15 posiada właściwości lecznicze.

Zastosowanie oraz właściwości

- minerały i witaminy – w aloesie mamy szereg witamin (A, C, E, B9, B1,B2,B3, B6, B12, cholinę). Dzięki temu będzie wyróżniał się z tłumu spośród innych alternatywnych lekarstw. Co więcej będzie w stanie dostarczyć organizmowi wiele minerałów jak wapń, magnez, potas, żelazo, chrom i nie tylko.

Rośliny lecznicze

- aminokwasy – w dużym skrócie organizm potrzebuje 22 aminokwasy, by funkcjonować prawidłowo. Opisywana roślina może posiadać 20 a nawet więcej w zależności od zbioru

- oczyszcza organizm – wpływa na lepsze funkcjonowanie jelit, wątroby, nerek czy skóry. Po spożyciu wędrując przez układ pokarmowy wchłania toksyny z organizmu, które w kolejnym etapie wydala się przez jelito grube.

- poprawia układ krążenia – według badań z 2000 roku mamy w aloesie beta-sitosterol, obniża on poziom cholesterolu, poprawia krążenie, zmniejszy lepkość krwi, efektem końcowym jest mniejsze ryzyko chorób serca.

- reguluje trawienie – sok z eliasu to dobre rozwiązanie na odchudzanie. Badania dowiodły iż przyspieszać będzie spalanie tkanki tłuszczowej, a osoby które stosowały aloes w innym celu. Dodatkowo udawało się zrzucić zbędne kilogramy. Roślina pomaga także w przypadku zaparć i biegunek.

Oprócz tych właściwości aloes również może pomóc zmniejszyć stany zapalne. Działa jako dezynfekcja, antybakteryjnie oraz antywirusowo, poprawia układ immunologiczny, regeneruje układ nerwowy, poprawia gojenie się ran.

Sposoby użycia aloesu mamy przynajmniej kilka. Można zdecydować się na sok z aloesu, sałatkę po usunięciu kolców z liści, czy też koktajl z dodatkiem kilku owoców.

Udostępnij